Címlap PROJEKTEK

  Határtalanul 2015

  HATÁRTALAN boldogság

  Néhány szó a programról: „A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul! a nemzeti összetartozás operatív programja. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról. A Határtalanul! program keretében 2010 óta több, mint 30 ezer magyarországi diák vehetett részt a határon túli régiókat célzó tanulmányi utakon.” (részlet az Emberi erőforrás Támogatáskezelő honlapjáról)

  Az idei tanévben a Zámolyi Csanádi Imre Általános Iskola hetedikesei is részt vehettek egy ötnapos kiránduláson 2015. április 27-től május 1-jéig. A program címe: Irodalmi és történelmi hősök nyomában kincses Kolozsvárott és környékén. A tanulók kiránduláson szerzett élményeiből készült a következő beszámoló:

  „Kolozsváron és környékén jártunk

  2015. április 27-én reggel fél hétkor indultunk Zámolyról. Három óra után néhány perccel már Nagyváradon voltunk. Ott fogadott bennünket Vajda Éva néni, a honismereti vezetőnk (nem idegenvezető!), aki az öt nap során végig velünk volt, szép székely tájszólását, közvetlen stílusát, érdekes történeteit, éneklését hamar megszerettük. Egy nagyváradi bácsi segített nekünk a várost megismerni. Először a püspöki palotát, majd a Szent László Bazilikát néztük meg, amely mellett a városalapító, Szent László király szobra állt. Innen a belvárosba mentünk, ahol megnéztük az Ady-múzeumot, a város híres épületeit, szobrait. Nagyváradról Csucsa irányába robogtunk tovább a busszal. Közben Éva néni mesélt a környékről, a természeti környezetről, Partiumról és Erdélyről, a Királyhágónál, amely a két terület határának tekinthető, gyönyörű kilátás nyílt a Kárpátok vonulatára. Itt meg is álltunk fotózni. A következő megálló a Csucsai kastély volt, amelyről azt tanultuk, hogy itt élt Ady Endre az első világháború alatt feleségével, Boncza Bertával. Kiderült, hogy jelenleg egy volt román politikus, költő, Octavian Goga emlékhelye, aki Ady halála után megvásárolta a kastélyt, és egy sokkal nagyobb, egészen más stílusú épületet emelt a helyére. Gogát ide is temették el. Ady Endre emlékét egy kis fehér házon álló román nyelven írt emléktábla és egy emlékkiállítás őrzi Csucsán. Mintegy 100 km további buszozás után este 8 órára végre megérkeztünk első szálláshelyünkre, Kalotaszentkirályra. Egy idős házaspár házába kerültünk, a Kék szilva panzióba. Második nap reggeli után az első programunk a helyi tájház és tányérgyűjtemény, majd a gyönyörű kalaotaszentkirályi református templom volt. A templom udvarában megnéztük a Mátyás-harangot, egy Ady-emléktáblát, majd lesétáltunk a Kalota folyó partjára, ahol Ady Endrének a szobra áll. Itt elmondtuk a Kalota partján című Ady-verset. Kalotaszentkirályról Kolozsvárra indultunk. Kolozsvár gyönyörű magyar történelmi város, kár hogy mára a magyar lakosság aránya alig éri el a 20 %-ot. A városnézést a híres Mátyás – szoborral kezdtük, majd a Szent Mihály székesegyház, Hunyadi Mátyás szülőháza, a Ferences templom következett. Kolozsvárnak rengeteg magyar vonatkozású emlékhelye van: a Bánffy palotától a Házsongárdi temetőig, amelyeket sorra végiglátogattunk. Kolozsvárról Tordára utaztunk, a híres tordai sóbányába. Először különböző tárnákat néztünk meg, amelyek közül a legérdekesebb a visszhangok terme volt, majd utána a bátrak lépcsőkön, a kevésbé bátrak panorámás lifttel ereszkedhettek le a bánya mélyébe. Itt föld alatti játszótér, minigolf- és biliárdterem, óriáskerék mellett, illetve alatt még egy csónakázó tó is működik. A sűrű keddi napunkat Tordai városnézéssel zártuk Estére értünk Torockóra, a Székelykő lábához, ahol a következő 3 éjszakán megszálltunk. Ez egy gyönyörű, Európai örökség díjas falucska. A szerdai napot Torockón kezdtük, a múzeumban. Esős, szeles időben érkeztünk Nagyenyedre. Itt a vártemplom falánál egy emléktáblát koszorúztunk meg. Ezt a táblát 700 elesett magyar emlékére állítottak, akiket román mócok végeztek ki. A vártemplom megnézése után sétáltunk a városban, és bementünk a felújítás alatt álló híres nagyenyedi kollégium udvarára, ahol a Jókai által elbeszélésben megörökített két fűzfa és híres nagyenyedi magyar diákok emléktáblája áll. Nagyenyedről az egyre zordabb időben Gyulafehérvárra, Erdély fővárosába érkeztünk A Szent Mihály székesegyházban található Hunyadi János és Hunyadi László sírja, és ide van eltemetve Izabella királyné és fia, János Zsigmond is. A várban rövid sétát tettünk, és a várkapuról lepillantottunk a városra. Az esős napot Torockón zártuk ismét: Ida néni tájházába látogattunk, ahol Ida néni lánya mutatta meg az idős néni fantasztikus magángyűjteményét. A ládafiából és asztalfiából sorba kerültek elő a szebbnél szebb torockói népviseletek. Utána a torockói unitárius lelkész fogadott bennünket a gyönyörű templomban. Csütörtökön reggel a bánffyhunyadi iskolába látogattunk. Ott a helyi magyar tagozatos hetedik osztályosok fogadtak bennünket. Bemutatták az iskolájukat, mi is beszéltünk az iskolánkról és Zámolyról. Utána átadtuk a könyv- és ruhaadományunkat. A programot egy jó kis közös focimeccsel zártuk. Bánffyhunyadon még indulás előtt megnéztük a református templomot, amelynek az az érdekessége, hogy a fala tele van kalotaszegi szőttesekkel. A délutáni programunk egy túra volt a tordai hasadékban. A kirándulás után a Mészkői református templomban is jártunk. Utolsó napon hazafelé még megálltunk Tordán, ahol megnéztük Petőfi emléktábláját annak a háznak a falán, ahol utoljára találkozott feleségével és kisfiával. Az utolsó napra is jutott egy kis túra, a tordatúri hasadékot néztük meg, majd ismét megálltunk Nagyváradon. Helyi honismereti vezetőnk a felújítás alatt álló (egyébként nem látogatható) várba is bejuttatott bennünket. A hosszú út után nagyon fáradtan éjjel negyed 12-kor érkeztünk meg Zámolyra. Az ötnapos irodalom és történelemóra tényleg Határtalan élmény volt számunkra.”

  a Zámolyi Csanádi Imre Általános Iskola 7. osztályosai

   

   

   

  HATÁRTALANUL

  A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. BGA-12-ha-01 sz. Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek című pályázati felhívására  iskolánk  is benyújtotta „Testvérközségi diáktalálkozó- a jó kapcsolatot időben kell elkezdeni” című pályázatát, amelyen 158200ft támogatás nyert. A pályázat keretében 2012. október 5-7 között Szlovákiába, Búcs községbe látogat a 7. osztály Szűcsné Kovács Angelika és Nyárs Annamária tanárnő kíséretében. A pályázatot megelőző időszakban a gyerekek előkészítő órák keretében megismerkedtek Búcs község földrajzával, történelmével és hagyományaival, amelyet egy iskolai vetélkedő keretében bemutattak egymásnak, majd tesztek segítségével összemérték tudásukat.

  Az előkészületeket és  mindennapos élményeiket megtekinthetik: a http://hatartalanulzamoly7.webnode.hu weblapon